انواع پنل در تلویزیون

5 از 5 1 پسندیده اند

انواع پنل در تلویزیون

تلویزیون ها و نمایشگر های امروزی هرکدام وابسته به هزینه‌ي ساخت و برند سازنده و بسیاری عدله‌ی دیگر از پنل های متفاوتی در ساخت و کالبد خود بهره‌ میبرند که هرکدام ویژگی های خاص خودشون رو دارند که با توجه به این ویژگی های خاص به راحتی قابل تشخیص از هم هستند. دراین جا ما به ویژگی های خاص این پنل ها البته مهم‌ترین و فراوان ترین آن‌ها میپردازیم و نکاتی کلیدی رو در خصوص تشخیص پنل ها از یکدیگر عنوان میکنیم؛ با ما همراه باشید …

پنل های امروزی ۳ نوع کلی هستند و عمده‌ی نمایشگر های تلویزیون های امروزی از این ۳ پنل استفاده میکنند قدیمی ترین آن‌ها va هست که به تکامل‌یافته ترین حالت خودش رسیده و تقریبا از نظر کیفیت و قیمت و فراوانی ارزشمند ترین نوع پنل است. گروه دوم پنل های ips هستند که زاویه دید بیشتری نسبت به انواع va دارند و تکنولوژی ساخت و آرایش پیکسلی متفاوتی دارند. گروه سوم که جدید ترین انواع پنل تلویزیون رو شامل میشوند که از سال ۲۰۱۳ توسط الجی دیسپلی شاهد آن بودیم و این پنل ها oled هستن که دیود های ارگانیکی خود نورده هستند و فرق اساسی آن‌ها با انواع دو گروه اولی در این است که va و ips به بکلایت نوری نیازمندند اما oled هیچ لایه‌ی اضافی در نمایشگر ندارند و فقظ کاتد آند و ورقه دیود های ارگانیکی خود نورده رو شاهد هستیم که ضخامتی ۱۰برابر نازک تر از انواع ips و va رو دارند. حالا دونه دونه این پنل ها رو با ویژگی های بارزشون برای شناختشون باید مقایسه کرد:

پنل va

حساس به ضربه و فشار به طوریکه اگر انگشت خود را روی پنل بکشید رد انگشت شما به صورت به‌هم خوردگی رنگی در پنل مشاهده میشود و پس از لحظه‌ای به حالت اول برمیگردد. پنل های va خود نورده نیستند و بکلایت وظیفه تامین نور آن‌ها رو دارد اما کنتراست به نسبت بالایی دارند و مشکی یکنواخت و اقریبا مطلقی را میتوانند نمایش دهند. پنل های va زاویه دید فوق‌العاده ای ندارند و اگر از بیش از ۴۵درجه به نمایشگر نگاه کنید رنگ ها از حال رفته و افت کنتراست و روشنایی رو شاهد هستیم.

پنل ips

پنل های ips با آرایش پیکسلی متفاوت برعکس انواع va به ضربه و فشار مقاوم هستند و رد رنگی در کشیدن انگشت شما روی نمایشگر ایجاد نمیکنند. پنل های ips هم بکلایت دارند اما به دلیل ساختار نمایشگر و لایه‌های آن بکلایت خیلی بیشتر از انواع va نشت نوری میدهد و کنتراست این نمایشگر ها به نمایش گذاشتن رنگ سیاه و یکنواخت نسبتا ضعیف است و بهترین پنل ips به سختی اندازه‌ی va کنتراست دارد و بهترین پنل va بیش از ۱۰۰برابر بهترین نمایشگر و پنل ips کنتراست دارد. پنل های ips زاویه دید بسیار خوبی دارند و از بیش از زاویه‌ی ۴۵درجه نیز شاهد رنگ رفتگی و افت کنتراست و روشنایی نیستیم.

پنل oled

پنل های اولد نیز به دلیل ساختار متفاوت به فشار حساس نیستند و رنگ نمیدهند. پنل های oled بسیار نازک هستند. پنل های اولد در به نمایش گذاشتن متوای مشکی و سیاه دیود های آن ناحیه رو کاملا خاموش میکنند و مشکی ۱۰۰درصدی رو با کنتراست بینهایت شاهد هستیم. زاویه دید پنل های oled بهترین در بین تمامی نمایشگر ها است. این نکات تمامی تفاوت های این پنل ها به هیچ‌وجه نیست و این نکات صرفا برای تشخیص راحت آن‌ها از هم هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر خودتون رو اینجا بنویسید ...

در حال بارگذاری...

0