پورت USB چیست؟ انواع درگاه های USB و کاربرد آن در تلویزیون

5 از 5 1 پسندیده اند

پورت و درگای usb در تلویزیون

درگاه های usb انواع بسیاری داشته و بسیار پرکاربرد نیز هستند که به تک‌تک پورت های usb مورد استفاده در تلویزیون های هوشمند اشاره ای خواهیم داشت.

سرعت کم (نسخه ۱) با حداکثر نرخ انتقال ۱٫۵ مگابیت در ثانیه معادل ۱۸۷٫۵ کیلوبایت در ثانیه

سرعت بالا (نسخه ۱٫۱) با حداکثر نرخ انتقال ۱۲ مگابیت در ثانیه معادل ۱٫۵ مگابایت در ثانیه

سرعت بسیار بالا (نسخه ۲) با حداکثر نرخ انتقال ۴۸۰ مگابیت در ثانیه معادل ۶۰ مگابایت در ثانیه

سرعت فوق‌العاده (نسخه ۳) با حداکثر نرخ انتقال ۴٫۸ گیگابیت در ثانیه معادل ۶۰۰ مگابایت در ثانیه

سرعت فرا فوق‌العاده (نسخه ۳٫۱) با حداکثر نرخ انتقال ۱۰ گیگابیت در دقیقه معادل ۱٫۲۵ گیگابایت بر ثانیه

  درگاه usb/usb type-a


پورت USB چیست؟ انواع درگاه های USB و کاربرد آن در تلویزیون

 دیگر نام‌ها: usb type-a و usb معمولی

توضیح: درگاه یو‌اس‌بی، رایج‌ترین درگاه مورد استفاده در رایانه‌های رومیزی و لپ‌تاپ‌ها به‌شمار می‌رود. این درگاه ساده و مستطیل شکل بر اساس سخت‌افزار مورد استفاده با سرعت‌های usb 2 یا usb 3 سازگاری دارد که در ادامه به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت.

تقریبا هر نوع دستگاهی، از صفحه‌کلید و ماوس گرفته تا مبدل‌های اترنت را می‌توانید از طریق این درگاه به رایانه‌ی خود متصل کنید. درگاه‌های usb معمولی فاقد استاندارد ویدئویی هستند؛ اما می‌توانید به کمک برخی داک‌های یو‌اس‌بی یا اداپتورهایی که از فناوی displaylink پشتیبانی می‌کنند، مانیتورها را نیز به این درگاه متصل کنید.

  درگاه usb type-b


پورت USB چیست؟ انواع درگاه های USB و کاربرد آن در تلویزیون

 دیگر نام‌ها: usb type-a و usb معمولی

درگاه usb type-b

توضیح: این درگاه مربع شکل را روی رایانه‌ها پیدا نمی‌کنید؛ اما بسیاری از هاب‌ها و داک‌های usb و همچنین چاپگرها از این درگاه برای دریافت اطلاعات استفاده می‌کنند. برای استفاده از دستگاه‌هایی که از این درگاه استفاده می‌کنند به کابل usb type-a به usb type-b نیاز خواهید داشت که معمولا همراه با دستگاه‌ها ارائه می‌شود.

  درگاه usb type-c


پورت USB چیست؟ انواع درگاه های USB و کاربرد آن در تلویزیون

دیگر نام‌ها: usb-c

توضیح: usb-c را باید درگاهی برای آینده به‌شمار آورد، در حال حاضر برخی از دستگاه‌ها از این درگاه پشتیبانی می‌کنند و احتمالا در آینده usb typec در تمامی دستگاه‌ها جایگزین درگاه‌های usb قدیمی‌تر همچون type-a، type-b و میکرو usb خواهد شد. دلیل این مسئله به اندازه‌ی کوچک و باریک این درگاه بازمی‌گردد که اجازه می‌دهد در دستگاه‌های باریکی همچون مک‌بوک‌های ‍۱۲-اینچی و zenbook 3 ایسوس نیز مورد استفاده قرار گیرد. در این درگاه نیازی نیست نگران بالا و پایین بودن سوکت usb باشید؛ چرا که از قابلیت اتصال از هر دو جهت را دارا است.

یو‌اس‌بی نوع سی از استانداردهای مختلفی پشتیبانی می‌کند؛ اما کارایی تمامی این استانداردها در یک سطح نیست. با این درگاه می‌توان به انتقال فایل پرداخت. سرعت انتقال اطلاعات با استاندارد usb 3.1 نسل اول به ۵ گیگابیت‌ بر ثانیه می‌رسد و با استاندارد usb 3.1 نسل دوم به ۱۰ گیگابیت بر ثانیه نیز خواهد رسید. با این درگاه امکان انتقال نیرو نیز وجود دارد و می‌توان از طریق آن لپ‌تاپ‌ها را شارژ کرد. درگاه usb نوع سی از امکان ارسال سیگنال‌های ویدئویی هم برخوردار است و حتی می‌تواند از استاندارد تاندربولت نیز پشتیبانی کند.

تولیدکنندگان برای اینکه مشخص کنند درگاه usb-c موجود روی دستگاه‌هایشان از استاندارد usb 3.1 نسل دوم پشتیبانی می‌کند، از نشان ss 10 استفاده می‌کنندو در مورد انتقال نیرو از تصویر باتری استفاده می‌شود. معمولا در کنار درگاه‌های usb-c نشان صاعقه نیز دیده می‌شود که نشان‌دهنده‌ی پشتیبانی از استاندارد تاندربولت ۳ و امکان انتقال داده با سرعت بالا و همچنین خروجی تصویری است.

مبدل‌های مربوطه: اگر رایانه‌ی شما به یک درگاه usb type-a مجهز است و می‌خواهید به دستگاهی با درگاه usb-c متصل شوید، می‌توانید از کابل یو‌اس‌بی نوع a به c استفاده کنید که قیمت آن کمتر از ۱۰ دلار است.

   استاندارد usb 2.0


پورت USB چیست؟ انواع درگاه های USB و کاربرد آن در تلویزیون

دیگر نام‌ها: یواس‌بی پرسرعت و یو‌اس‌بی ۲

توضیح: حداکثر سرعت انتقال اطلاعات با این استاندارد ۴۸۰ مگابیت بر ثانیه است. این استاندارد رایج‌ترین استاندارد usb در حال حاضر است و اکثر دستگاه‌ها به‌خوبی از این استاندارد پشتیبانی می‌کنند. استاندارد usb 2.0 می‌تواند در اشکال مختلفی اعم از مستطیل شکل (usb type-a)، مربع شکل (usb type-b) و مینی‌ یا میکرو یو‌اس‌بی ارائه شود. در لپ‌تاپ‌ها اغلب درگاه‌های برخوردار از استاندارد usb 2.0 به‌صورت usb type-a هستند؛ درحالی‌که در تبلت‌ها و تلفن‌ همراه معمولا از میکرو یو‌اس‌بی استفاده می‌شود.

   استاندارد usb 3.0


پورت USB چیست؟ انواع درگاه های USB و کاربرد آن در تلویزیون

دیگر نام‌ها: superspeed usb

توضیح: این استاندارد مناسب هارد دیسک‌های اکسترنال، حافظه‌های حالت جامد (ssd) و داک‌های یو‌اس‌بی با درگاه‌های متعدد است. حداقل نرخ انتقال اطلاعات در استاندارد usb 3.0 معادل ۵ گیگابیت بر ثانیه و بیش از ۱۰ برابر نسل پیشین آن، usb 2.0 است. استاندارد usb 3.0 با دستگاه‌هایی که از استاندارد usb 2.0 استفاده می‌کنند نیز سازگاری دارند.

درگاه‌های مجهز به استاندارد usb 3.0 در رایانه‌های شخصی به‌ شکل مستطیل شکل (usb type-a) هستند و برای متمایز ساختن آن‌ها از درگاه‌های قدیمی‌تر، معمولا از رنگ آبی روشن و نشان ss استفاده می‌شود که نشان‌دهنده‌ی نرخ بالاتر انتقال داده است.

   استاندارد usb 3.1 نسل اول


پورت USB چیست؟ انواع درگاه های USB و کاربرد آن در تلویزیون

 دیگر نام‌ها: superspeed usb

توضیح: usb 3.1 نسل اول یک استاندارد ارتباطی بر اساس همان استاندارد usb 3.0 با سرعت ۵ گیگابیت بر ثانیه است؛ اما تنها برای درگاه‌های usb type-c استفاده می‌شود. این استاندارد با موارد قدیمی‌تر usb 3.0 و usb 2.0 نیز سازگار است؛ اما برای اتصال usb 3.1 نسل اول به درگاه‌های قدیمی‌تر، به کابل مربوطه نیاز خواهید داشت. درگاه‌هایی که از استاندارد usb 3.1 نسل اول استفاده می‌کنند، می‌توانند از انتقال نیرو از طریق این درگاه پشتیبانی کنند و امکان انتقال نیرو با حداکثر توان ‍۱۰۰ وات را فراهم می‌کنند. این ظرفیت برای شارژ کردن اکثر لپ‌تاپ‌ها کافی است.

کابل مربوطه: استاندارد usb 3.1 نسل اول از درگاه usb type-c استفاده می‌کند و برای استفاده از آن به کابل‌های usb type-c استاندارد نیاز خواهید داشت.

   استاندارد usb 3.1 نسل دوم


پورت USB چیست؟ انواع درگاه های USB و کاربرد آن در تلویزیون

دیگر نام‌ها: superspeed+ usb و superspeed usb 10gbps

توضیح: نسل دوم usb 3.1 نیز مانند نسل اول، یک استاندارد بر اساس درگاه usb type-c است؛ اما حداکثر سرعت انتقال اطلاعات در این استاندارد به دو برابر یعنی ۱۰ گیگابیت بر ثانیه می‌رسد. در این استاندارد نیز امکان اتصال به درگاه‌های قدیمی‌تر وجود دارد.

کابل مربوطه: برای استفاده از usb 3.1 نسل دوم به اتصال usb type-c نیاز خواهید داشت. برای استفاده از حداکثر سرعت این استاندارد باید از کابلی استفاده کنید که از انتقال اطلاعات با سرعت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی کند. قیمت این کابل‌ها در حدود ۱۶ دلار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر خودتون رو اینجا بنویسید ...

در حال بارگذاری...

0