کثیفی پنل (DSE) چیست؟

5 از 5 1 پسندیده اند

کثیفی پنل (DSE) یا «Dirty Screen Effect» یا همان یکنواختی خاکستری «Grey Uniformity» که به‌راحتی به ما درصد این اثر را نشان خواهد داد، درواقع این به صفحه نمایش تلوزیون، مانیتور و دیوایس های مورد استفاده شما برمیگردد که به چه میزان قادر هستند تا تصاویر یکدست و یکپارچه یا به اصطلاح «Solid» و یک‌رنگ را در تمام نقاط نمایشگر، بصورت یکنواخت با همان غلظت و دقت حفظ و نمایش دهند که نتیجه مستقیم در کیفیت بصری و تجربه بیننده یا کاربر تاثیر خواهد داشت چراکه کثیفی پنل در نمایشگر های ضعیف در این قسمت، به‌صورت تیکه هایی کم نور تر از سایر نقاط به چشم میان و شما شاهد فکر کنید سایه هستند یا … اما این ضعف نمایشگر در عدم نمایش یکنواخت محتوای «Solid» مانند زمین هاکی یکدست سفید یا زمین فوتبال یک‌دست چمن را نشان میدهد. درصد این DSE باید باید در نمایشگر شما با نمایش یک تصویر «Solid» با ۵۰٪ درصد خاکستری کمتر از ۲.۵٪ باشد تا نمایشگر شما از DSE مبرا باشد وایلا متاسفانه نمایشگر شما مبتلا به بیماری DSE خواهد بود 🙂 این میزان در تست با تصویر «Solid» با ۵٪ خاکستری که تقریبا مشکی است باید کمتر از ۰.۱۰۰٪ باشد.


DSE یا همون کثیفی پنل در تلویزیون ها : در این مطلب که در تابستان ۹۶ نوشته و بروزرسانی شده قصد داریم تا توضیحاتی در مورد ( Dirty Screen Effect ) یا به اختصار DSE به شما عزیزان ارائه بدیم و شمارا با منظور دقیق کثیفی در پنل تلویزیون ها آشنا کنیم که منظور کلی آن یکنواختی تیرگی حاکم بر پنل هست همون Gray Uniformity . پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

یکنواختی کدر بودن نمایشگر تلویزیون

اثر کثیفی نمایشگر (DSE)

آنچه در آن است : یکنواختی رنگ بر روی صفحه (نه فقط خاکستری).
در چه شرایطی حائز اهمیت و نمایان هست : رنگ غلیظ ، محتوای ورزشی، عکس های میکس شده یا عکسبرداری شده 

یکنواخت کدری یا تیرگی و یا خاکستری بیان میکند می کند که چگونه یک تلویزیون قادر به حفظ یک رنگ یکنواخت بر روی صفحه نمایش اسپ. مسائل مربوط به یکپارچگی تیرگی می تواند مانند تکه های تیره در اطراف صفحه نمایش، یا گوشه ها و لبه ها و به خصوص مرکز آن حاوی تکه های تیره تر و کدر تر از سایر قسمت ها و یا حتی به کل و بصورت تمام صفحه این مشکل تیرگی نمایان باشد. این مسئله تاثیرش بخصوص برای محتوای سریع و ورزشی بسیار محسوس است، جایی که تکه های تیره تر روی صفحه می توانند سطح بازی را تحت تأثیر قرار دهند.

برای ارزیابی یکنواختی تیره، ما یک عکس از صفحه را در حالی که یک رنگ یکپارچه را نشان می دهد، مقیاص قرار میدهیم . با استفاده از این تصویر، هر دو انحراف استاندارد و ارزش رنگ پیکسل ها را در کل صفحه محاسبه می کنیم و تعداد و شدت تکه های تیره تر در مرکز صفحه (جایی که بیشترین اهمیت را دارند) محاسبه می کنیم.

تاثیر آن

شما به احتمال زیاد در هنگام تماشای ورزش متوجه یکنواختی خاکستری میشوید، از آنجا که سطوح بازی معمولا عمق زیادی از یک رنگ است. اثر صفحه نمایش کثیف نیز واضح تر خواهد بود زمانی که شوت زدن و حرکات و فوکوس های سریع و با غلظت در محتوا وجود دارد. اکثر رسانه های غیر ورزشی دارای ویژگی های متنوعی هستند، بنابراین شما نباید مشکل خاصی در مسائل مربوط به یکنواختی خاکستری را با محتویات دیگر داشته باشید، مگر اینکه تلویزیون شما یکنواختی بسیار ضعیفی داشته باشد.

یکنواختی خاکستری خوب

JS8500

یکنواختی خاکستری ضعیف

UF9500

اطلاعات تکمیلی

یکنواختی با توجه به مدل و واحد

یکنواختی خاکستری برای هر شرایط خود را دارد. این به این معنی است که هیچ دو تلویزیون، حتی از همان مدل، هماهنگی تطبیق و یکسانی نخواهند داشت. به طور کلی، تلویزیون های با کیفیت بالا دارای یکنواختی خاکستری بهتری هستند، زیرا تولیدکنندگان استانداردهای سختگیرانه تری برای استفاده از پانلها دارند.

علل مسائل مربوط به DSE

در تلویزیون های LED، مسائل مربوط به یکنواخت خاکستری بوسیله چند عامل ایجاد می شود. پانل های ال سی دی نسبت به فشار بسیار حساس هستند، بنابراین فشار اضافی ناشی از ناهماهنگی اجزای تلویزیون، یا سوء استفاده ای از پانل در حین ساخت، می تواند منجر به نقص شود. به همین ترتیب، فشار نامناسب می تواند با پخش کننده نور، کار خود را درست انجام ندهد، که می تواند بخش های خاصی از صفحه را تیره تر یا روشن تر از آنچه که در نظر گرفته شده، باعث شود.

در تلویزیون های LED بخصوص Full Array نور پس زمینه مستقیم نیز می تواند موجب بدتر شدن یکنواخت خاکستری شود. اغلب ممکن است یک شبکه ضعیف روی صفحه نمایش، مطابق با محل قرار گیری و تغذیه LED ها باشد.

در تلویزیونهای OLED، مسائل مربوط به یکنواختی خاکستری بیشتر مربوط به نقص در پانل خود هستند، مستقل از مشکلات مرتبط با فشار. همچنین تلویزیون ال جی OLED 2015 از زیره فشار بودن برای شکل گیری رنج میبرد که به ویژه در هنگام نمایش تصویر خاکستری تیره دیده می شود، اما از آن زمان، اکثر تلویزیون های OLED امروزی بسیار عملکرد بهتری دارند.

گرفتن بهترین نتیجه

متاسفانه، یکنواختی خاکستری کاملا به پانل تیوی ای که شما دریافت می کنید، بستگی دارد. هیچ راهی برای بهبود آن در دسترس نیست که به شما کمک می کند یکنواختی خاکستری را بهبود ببخشید.

تنضیمات و نکات دیگر برای گرفتن نتیجه بهتر

هیچ تنضیماتی در این ضمینه وجود ندارد .

نکات دیگر

تلویزیون های OLED در تست های انجام شده از یک تصویر 50٪ روشن (خاکسنری یا تیرگی متوسط) خوب عمل میکنند، درحالی که آنها یکنواختی بدتری با رنگ های تیره تر دارند که می تواند یک مسئله باشد. به همین دلیل تست تصویر 5٪ سفید (تیره خاکستری) نیز از آنها گرفته شد.

نتیجه

یکنواختی خاکستری اشاره دارد به اینکه چگونه یک تلویزیون می تواند یک رنگ غنی را در سراسر صفحه نمایش نشان دهد. برای هر تصویری که حاوی ابعاد وسیع رنگ یکنواخت و مخصوصا اگر محتوا ورزشی باشد، یکنواختی بد خاکستری بر روی ظاهر سطوح تصویر تاثیر منفی و کدری می گذارد. برای هر تلویزیون.

متاسفانه، هیچ راهی برای بهبود یکنواختی خاکستری وجود ندارد – این موضوع کاملا به پانل هایی مربوط است که شما دریافت می کنید. اگر به یکنواختی بدی رسیدید و نتوانستید آنرا تحمل کنید قطعا باید به فکر تعوئض آن تلویزیون باشید با مدل های بهتر البته.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    0